21-22 projektid

KIK PROJEKT "Viljandi Lasteaed Krõllipesa õppeprogrammide läbiviimine 2021/22 õppeaastal" 

Projekti kestvus: september 2021 – aprill 2022 

Projekti juhtis: õpetajad Annika Loodus ja Tiiu Rebane koos õuesõppe meeskonna ja koolirühma õpetajatega. 

Projektis osalesid  6 - 7 aastased lapsed 4 rühmast: Pokud, Pärnaõied, Kastanid, Pajutibud, nende õpetajad, õpetaja assistendid/abid, muusika- ja liikumisõpetajad. 


PROJEKTI EESMÄRGID: 

  • Läbi vahetu kogemuse ja aktiivõppeprogrammide kaudu anda lastele uusi ja kinnistada olemasolevaid teadmisi loodusest, loodushoiust ja keskkonnasäästlikust käitumisest. 

    PROJEKTI TEGEVUSED 

    2021 a. september: 

1. Viljandi Lasteaed Krõllipesa Pokude rühm osales MTÜ Lilli Looduskeskuse aktiivõppeprogrammis "Lähme rappa marjule." 

2021 a. september: 

Teringi õpperaja alguses, tutvuti lastega, mängiti lauluringmänge marjakaartidega ning tutvustati õpperaja kaarti. Lisaks kinnistati teadmisi looduses liikumise reeglitest ja võimalikest ohtudest. Retk kulges mööda laudteed ja raja kõrvale esimesele rabasaarele. Lapsed maitsesid raja ääres kasvavaid marju, katsusid turbasammalt ja vaatlesid turvast. Lapsed said teadmisi rabas elavatest loomadest ja okaspuudest, valmistati kompositsioone ning tehti loodusfotosid. Juhendaja abiga saadi praktilisi teadmisi, kuidas käituda rabas ohtlikus olukorras. Lastele tutvustati erinevaid marjakorjamise viise ning ühiselt korjati marju. Lapsed said ise teha korjatud marjadest toormoosi ja küpsetada lõkkel pannkooke. Läbi marjakaartide mängu ja rabast korjatud taimede ning marjade kinnistati taimede ja marjade nimetusi.

Tulemused: 

  • Laps suhtub ümbritsevasse keskkonda hoolivalt ning käitub seda säästvalt; oskab kirjeldada kodukoha loodust, tuntumaid taimi, seeni ja loomi; mõistab ja märkab enda ja teiste tegevuse mõju ja tagajärgi keskkonnale; teab võimalikke ohte looduses. 


2. Viljandi lasteaed Krõllipesa Pärnaõite rühm osales Riiska Arendus OÜ õppeprogrammis "Kalapäev - õpime ja kokkame."

2021 a. september: 

Juhendaja tutvustas erinevaid kalu, rääkis kalade välimusest ja elupaikadest, viis läbi erinevaid kalade sorteerimise mänge. Ühiselt arutleti teemadel kalapüük ja püügieeskirjad ning viidi läbi mängulisi ülesandeid ja rühmatöid: kalatoidubingo, kalapusle (kehadele lisada õiged pead ja sabaosad), silbimäng (kalanimetuste kokkupanek pildi juurde), õngitsemine (rööv- ja lepiskalade piltide püük erineva vahendiga). Lisaks arutleti teemadel, kuidas kala jõuab meie toidulauale, kes on kalamees ja kes on kalur;  miks räim on meie rahvuskala; miks on kala kasulik süüa; kust saab piirkonnas värsket kala osta. Õues viidi läbi erinevaid kalamänge: lõhe kärestikuhüpped (kes läbib vahemaa kõige vähemate hüpetega); kalapood, kalakull. Lisaks tutvustati lastele räime välis- ja siseehitust ning lapsed said luubi abil lähemalt vaadata. Ühiselt puhastati räimed ja praeti pannil.  Päeva lõpus toimus kokkuvõte, kus käis käest kätte „kuldkala" ja iga laps sai öelda oma arvamuse. 


Tulemused: 

Lapsed eristavad tavalisemaid Eesti kalaliike välimuse järgi; tunnevad kalade ehitust ja oskavad seda seostada elukeskkonnaga; oskavad tuua näiteid nende tähtsuse kohta looduses; oskavad seostada kalade eluviisi ja kohastumisi; oskavad valmistada lihtsat kalatoitu. Lapsed suudavad paremini mõista, et inimene on osa loodusest ning nende elu sõltub loodusest ja nad käituvad loodussäästlikumalt. 


3. Viljandi lasteaed Krõllipesa Kastanite ja Pajutibude rühma lapsed osalevad MTÜ Lilli Looduskeskuse aktiivõppeprogrammis "Päev talus" 


2022 a. aprill: 

Projekti tegevused viiakse läbi aprillis. Lühikirjeldus: Sissejuhatus, võimlemine, nimemäng. Koduloomade vaatlemine, toitmise põhimõtted, emas ja isasloomade nimetused, kordavad mängud. Tööriistad ja nende kasutamine. Talust saadavad toiduained ja koos toiduvalmistamine. Kordamismängud. 


Tulemused: 

Laps oskab loetleda erinevaid koduloomi- ja linde, nende kasvatamise eesmärki, läbi mängude õpib selgeks isas-, emasloomade ja poegade nimetused, oskab iseloomustada loomade kehaehitust, õpib tundma koduloomade- ja lindude söötmise põhimõtteid; näeb reaalselt ja saab katsuda lambaid, kitsi, kanu, parte, hobuseid, küülikuid. Tutvub talutöödega ja erinevate tööriistadega. Oskab lihtsamaid jäätmeid sorteerida ja teab kompostimise põhimõtet. 

Avaldatud 14.01.2025. Viimati muudetud 14.02.2025.